Bóg i Geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem – wykład i spotkanie z ks. prof. Michałem Hellerem

Bóg i Geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem – wykład i spotkanie z ks. prof. Michałem Hellerem

30.09.2015
Czyta się kilka minut
W piątek 9 października w Auditorium Maximum UJ (Kraków, ul. Krupnicza 33) o godz. 17:30 ks. prof. Michał Heller, światowej sławy filozof, kosmolog i popularyzator nauki, wygłosi wykład zatytułowany „Bóg i Geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem”.
T

Temat wykładu nawiązuje do tytułu najnowszej książki profesora Hellera, za którą otrzymał on ostatnio Nagrodę Złotej Róży za rok 2015, przyznawanej autorowi najlepszej książki popularnonaukowej napisanej w języku polskim.

Jak prof. Heller wyjaśnia w nagrodzonej książce, zestawienie „Bóg” i „geometria” może być zaskakujące dla kogoś, kto nie liznął historii filozofii, ale każdy, kto cokolwiek słyszał o Platonie, wie, że „Bóg geometryzuje”. Rozważaniom, co to znaczy, że „Bóg uprawia matematykę”, profesor Heller poświęcił wiele swoich wcześniejszych książek przeznaczonych dla szerokiej publiczności.

W „Bogu i Geometrii” prof. Heller tropi geometryczne inspiracje w teologicznych rozważaniach, począwszy od starożytnych Greków, przez obficie czerpiących z nich Ojców Kościoła, aż po nowożytnych myślicieli, a także przygląda się ideom matematycznym (takim jak pojęcie relacji, nieskończoności czy prawdopodobieństwa), które rozwijały się pod wpływem teologii.

W swoim wykładzie prof. Heller zabierze słuchaczy w podróż przez historię niektórych tego rodzaju idei, które kształtowały się dzięki wzajemnym, choć nie zawsze oczywistym powiązaniom teologii i matematyki.

Organizatorami wykładu są: wydawnictwo Copernicus Center Press oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.

Wykład ks. prof. Michała Hellera „Bóg i Geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem”

Czas: piątek, 9 października, godz. 17:30

Przestrzeń: Auditorium Maximum UJ, Kraków, ul. Krupnicza 33

Wstęp wolny. Przed i po spotkaniem można będzie kupić książki wydawnictwa CCPress w promocyjnych cenach. Po wykładzie ks. prof. Heller odpowie na pytania słuchaczy oraz będzie podpisywał książki.

 

Oficjalna strona oraz sklep online wydawnictwa Copernicus Center Press: www.ccpress.pl

Więcej o Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych:

https://www.copernicuscenter.edu.pl/o-nas-29689

Materiały dla mediów: https://www.copernicuscenter.edu.pl/dla-mediow-29693

Wywiad „Tygodnika Powszechnego” z ks. prof. Michałem Hellerem poświęcony „Bogu i Geometrii”: https://www.naukaireligia.pl/wsrod-matematykow-jest-mniej-ateistow-28578

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz