Copernicus College: Poznanie matematyczne

13.10.2015
W ramach kursu "Poznanie matematyczne" dr Mateusz Hohol i dr Krzysztof Cipora przedstawiają stan współczesnej wiedzy dotyczącej tego, w jaki sposób umysł przetwarza i reprezentuje liczby oraz dokonuje prostych operacji matematycznych.
J

Jak ewolucja wykształciła umysł matematyczny, zdolny do udowadniania złożonych twierdzeń i stosowania wyrafinowanych struktur matematycznych w naukach przyrodniczych, a zarazem blisko spokrewniony z umysłami małp? W jaki sposób ludzie przechodzą od współdzielonych z innymi gatunkami zdolności, nazywanych „zmysłem numerycznym”, do dojrzałej matematyki? Jak nasze ciało kształtuje matematyczne pojęcia? Co oznacza, że matematyka osadzona jest w kulturze? Co ogranicza nasze zdolności matematyczne? Jak można wspomagać uczenie się matematyki? Wreszcie: co odkrycia na temat poznania matematycznego mówią, a czego nie mówią, o naturze samej matematyki? By odpowiedzieć na te pytania w trakcie kursu omówimy liczne odkrycia i teorie z zakresu psychologii, neuronauki, lingwistyki, prymatologii, antropologii oraz wzbogacimy je o perspektywę filozoficzną.

Obejrzyj zapowiedź:

Tematy zajęć w ramach kursu "Poznanie matematyczne":

1. Zmysł numeryczny: filogeneza, ontogeneza i podstawy neurobiologiczne
  2. Zmysł numeryczny: reprezentacje liczb w przestrzeni (SNARC)
  3. Ucieleśnione poznanie numeryczne
  4. Ucieleśniona matematyka
  5. Poznanie matematyczne osadzone w kulturze
  6. Wpływ uszkodzeń mózgu na poznanie matematyczne
  7. Lęk przed matematyką
  8. Wspomaganie kompetencji matematycznych
  9. Mity edukacyjne
  10. Filozofia matematyki

Weź udział w kursie "Poznanie matematyczne" w ramach Copernicus College.

O Copernicus College

Copernicus College to miejsce, gdzie każdy może studiować za darmo, online, po polsku, u najlepszych polskich uczonych oraz młodych ambitnych naukowców. Poza nagranymi wykładami w naszych kursach znajdziecie całe zestawy dodatkowych materiałów - artykuły naukowe, fragmenty książek, literaturę uzupełniającą czy zestawy ćwiczeń i testów. Po prostu wszystko to, co pozwoli Wam wygodnie przyswajać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania nie wychodząc z domu. Ukończenie kursu wymaga – jak to na uniwersytecie – zdania egzaminu, którego zaliczenie pozwoli Wam pobrać specjalny certyfikat.

Copernicus College działa pod patronatem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, finansowany jest ze środków Fundacji Centrum Kopernika.