Copernicus College: Poznanie matematyczne

Copernicus College: Poznanie matematyczne

13.10.2015
Czyta się kilka minut
W ramach kursu "Poznanie matematyczne" dr Mateusz Hohol i dr Krzysztof Cipora przedstawiają stan współczesnej wiedzy dotyczącej tego, w jaki sposób umysł przetwarza i reprezentuje liczby oraz dokonuje prostych operacji matematycznych.
J

Jak ewolucja wykształciła umysł matematyczny, zdolny do udowadniania złożonych twierdzeń i stosowania wyrafinowanych struktur matematycznych w naukach przyrodniczych, a zarazem blisko spokrewniony z umysłami małp? W jaki sposób ludzie przechodzą od współdzielonych z innymi gatunkami zdolności, nazywanych „zmysłem numerycznym”, do dojrzałej matematyki? Jak nasze ciało kształtuje matematyczne pojęcia? Co oznacza, że matematyka osadzona jest w kulturze? Co ogranicza nasze zdolności matematyczne? Jak można wspomagać uczenie się matematyki? Wreszcie: co odkrycia na temat poznania matematycznego mówią, a czego nie mówią, o naturze samej matematyki? By odpowiedzieć na te pytania w trakcie kursu omówimy liczne odkrycia i teorie z zakresu psychologii, neuronauki, lingwistyki, prymatologii, antropologii oraz wzbogacimy je o perspektywę filozoficzną.

Obejrzyj zapowiedź:

Tematy zajęć w ramach kursu "Poznanie matematyczne":

  1. Zmysł numeryczny: filogeneza, ontogeneza i podstawy neurobiologiczne
  2. Zmysł numeryczny: reprezentacje liczb w przestrzeni (SNARC)
  3. Ucieleśnione poznanie numeryczne
  4. Ucieleśniona matematyka
  5. Poznanie matematyczne osadzone w kulturze
  6. Wpływ uszkodzeń mózgu na poznanie matematyczne
  7. Lęk przed matematyką
  8. Wspomaganie kompetencji matematycznych
  9. Mity edukacyjne
  10. Filozofia matematyki

Weź udział w kursie "Poznanie matematyczne" w ramach Copernicus College.

O Copernicus College

Copernicus College to miejsce, gdzie każdy może studiować za darmo, online, po polsku, u najlepszych polskich uczonych oraz młodych ambitnych naukowców. Poza nagranymi wykładami w naszych kursach znajdziecie całe zestawy dodatkowych materiałów - artykuły naukowe, fragmenty książek, literaturę uzupełniającą czy zestawy ćwiczeń i testów. Po prostu wszystko to, co pozwoli Wam wygodnie przyswajać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania nie wychodząc z domu. Ukończenie kursu wymaga – jak to na uniwersytecie – zdania egzaminu, którego zaliczenie pozwoli Wam pobrać specjalny certyfikat.

Copernicus College działa pod patronatem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, finansowany jest ze środków Fundacji Centrum Kopernika.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Doktor, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje również w Sekcji Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz