Copernicus College: Teoria ewolucji i religia

22.08.2016
W ramach kursu "Teoria ewolucji i religia" dr Mateusz Hohol i mgr Łukasz Kwiatek przedstawiają dyskutowane współcześnie problemy, które pojawiają się na styku biologii ewolucyjnej i wierzeń religijnych.
S
Słynny amerykański filozof Daniel Dennett uważa teorię ewolucji za najważniejszą ideę naukową wszechczasów. Uważa przy tym, że znajduje się ona w konflikcie z religią. Z drugiej strony zwolennicy doktryny Inteligentnego Projektu, twierdzą, że podstawowe założenia darwinizmu powinny zostać odrzucone lub przynajmniej zmodyfikowane ze względu na niezgodność z literalnie odczytywanym Pismem Świętym. Czy konflikt między ewolucjonizmem a religią jest nieunikniony? Czy możliwe są próby syntezy, nienaruszające autonomii zarówno nauki, jak i religii? Jakie filozoficzne problemy kryją się w samym ewolucjonizmie? Co teoria ewolucji mówi o samej religii, która pojawiała się stopniowo podobnie jak inne wytwory kultury?

Obejrzyj zapowiedź:

Tematy zajęć:

Myślenie ewolucyjne przed Darwinem
Ewolucjonizm od Darwina do współczesności
Ewolucja religii: adaptacja czy produkt uboczny?
Kulturowa ewolucja religii
Ewolucja moralności
Zwierzęta a religia
Oblicza kreacjonizmu
Nowy ateizm

O Copernicus College

Copernicus College to miejsce, gdzie każdy może studiować za darmo, online, po polsku, u najlepszych polskich uczonych oraz młodych ambitnych naukowców. Poza nagranymi wykładami w naszych kursach znajdziecie całe zestawy dodatkowych materiałów - artykuły naukowe, fragmenty książek, literaturę uzupełniającą czy zestawy ćwiczeń i testów. Po prostu wszystko to, co pozwoli Wam wygodnie przyswajać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania nie wychodząc z domu. Ukończenie kursu wymaga – jak to na uniwersytecie – zdania egzaminu, którego zaliczenie pozwoli Wam pobrać specjalny certyfikat.

Copernicus College działa pod patronatem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, finansowany jest ze środków Fundacji Centrum Kopernika.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Doktor, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje również w Sekcji Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii...