Radykalny pragmatyzm a klasyczna koncepcja prawdy

Radykalny pragmatyzm a klasyczna koncepcja prawdy

27.01.2015
Czyta się kilka minut
Krytyka pojętej klasycznie metafizyki stała się zajęciem szczególnie popularnym od czasu wzrostu wpływów pozytywizmu w filozofii.
Theodoor van Thulden, Czas ujawnia Prawdę [WikiArt.org]
A

Ani bezkrytyczne wizje Augusta Comte’a, ani też radykalizm Koła Wiedeńskiego nie doprowadziły jednak do wypracowania równie radykalnej negacji metafizyki, jak ta, którą odnajdujemy obecnie w kręgu wpływów pragmatyzmu inspirowanego zasadami liberalizmu społecznego. Odwołując się do odrzucenia zarówno metafizyki, jak i korespondencyjnej teorii prawdy w pracach Richarda Rorty’ego, w artykule tym sygnalizuję antropologiczne i kulturowe następstwa pragmatycznej epistemologii, z której usunięto klasyczne pojęcie prawdy. [Fragment artykułu, całość w załączniku].

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz