Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Teoria kategorii w fizyce, matematyce i filozofii

czwartek, 16.11.2017, 09:00 do piątek, 17.11.2017, 18:00
Warszawa
Zapraszamy na konferencję naukową poświęconą teorii kategorii w fizyce, filozofii i matematyce, która odbędzie się w Warszawie 16-17 listopada.

Teoria kategorii jest bujnie rozwijającą się dziedziną na styku matematyki, logiki, informatyki, fizyki i filozofii. Jaka jest jednak rola teorii kategorii w fizyce, matematyce, informatyce i filozofii? Czy jest ona tylko wygodnym językiem wybranych części matematyki i teoretycznej fizyki?  A może kategorie są zasadniczo nowymi strukturami w matematyce i fizyce? W jaki sposób można wykorzystać kategorie we współczesnej fizyce? Jaka jest rola teorii kategorii w filozofii i podstawach matematyki? Czy teoria kategorii jest nową podstawą matematyki? Czy może tylko pewną propozycji organizacji matematyki? Jaką ontologię ze sobą niesie teoria kategorii? Czy ontologia strzałki (przekształcenia) jest nową ontologią? Tym pytaniom poświęcona będzie konferencja. W ogólności będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie o możliwe zastosowania teorii kategorii w fizyce, matematyce i filozofii.

Miejsce: Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Program wystąpień dostępny jest na stronie konferencji.

Pobierz plakat konferencji.

Organizatorzy:

  • Międzynarodowe Centrum Ontologii Formalnej, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej,
  • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych,
  • Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk,
  • Instytut Matematyki Czeskiej Akademii Nauk.