Ważniejsze niż wszechświat - wykład ks. Hellera

poniedziałek, 29.10.2018, 18:00
Kraków
Zapraszamy na wykład ks. prof. Michała Hellera "Ważniejsze niż wszechświat", zorganizowany z okazji 10 rocznicy powołania Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Podczas wykładu ks. Heller przedstawi swoją koncepcję teologiczną, na której kształt wywarły wpływ jego wieloletnie badania naukowe i filozoficzne dociekania.

Są pytania małe, większe i największe. Są pytania prywatne, stawiane w swoim własnym interesie, i pytania ogólnoludzkie – takie, które roztrząsają filozofowie i których pełna jest literatura. Istnieją wszakże pytania o szczególnym ciężarze gatunkowym; często nazywa się je Wielkimi Pytaniami. Typowym przykładem Wielkiego Pytania, i to z najwyższej półki, jest pytanie o sens. Niekoniecznie o sens życia, czy sens Wszechświata, po prostu o sens. Wszystkie inne pytania są tylko rozmienianiem na drobne tego Wielkiego Pytania.

To pytanie, przed którym nie uciekniemy – choćbyśmy odlecieli na krańce wszechświata. A może to właśnie tam, u początku i kresu wszystkiego, pytania o sens wybrzmiewają najbardziej? Może więc i tam powinniśmy szukać na nie odpowiedzi?

Nie wiemy, jaki był początek Wszechświata. Nie wiemy, czy Wszechświat zaczął się od Big Bangu. Nie wiemy, czy przedtem coś było. Nie wiemy, czy było jakieś „przedtem”. Nie wiemy, czy są inne Wielkie Wybuchy i inne wszechświaty. Nie wiemy, czy istnieją, i czy w ogóle są do pomyślenia, inne zestawy praw fizyki. Bo być może tylko jeden, samospójny zestaw praw jest możliwy. Ale mamy prawo sądzić, że był Stan Alfa, od którego wszystko wzięło początek. Nie musiał to być początek w sensie czasowym, bo wszystko wskazuje na to, że czas jest tylko pochodną praw fizyki i gdy rodziły się prawa fizyki – i te, które znamy, i może jeszcze jakieś inne – czasu jeszcze nie było.

Tak czy inaczej, „nastał świt – dzień pierwszy”.
To było Pierwsze Wcielenie Logosu. Odwieczne Logos, nieskończone Pole Racjonalności, stało się ciałem Wszechświata – Wszechświata, który po miliardach lat wyda nas, istoty rozumne i świadome. Nie tylko rzucą one wyzwanie racjonalności otaczającemu ich światu, ale także postawią pytania o dobro i zło.
Ale nie uprzedzajmy kolejnych aktów Kosmicznego Dramatu… Postaram się je przedstawić na własny rachunek, pamiętając o tym, że w tych sprawach zawsze bardziej nie wiemy niż wiemy. A to, co jednak jakoś wiemy, pozwala nam przeczuwać ogrom tego, co Jest, a czego nie wiemy.

Uwaga: Liczba miejsc ograniczona, na wykład obowiązują bezpłatne wejściówki. Aktualne informacje o wejściówkach podajemy na Facebooku.

Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z wykładu:

 

Osoby powiązane z tym wydarzeniem