XIV KKM: Road to Reality with Roger Penrose

26.08.2015
Celem XIV Krakowskiej Konferencji Metodologicznej prześledzenie oryginalnego wkładu sir Rogera w rozwój matematyki, fizyki i kosmologii oraz wytyczenie szlaku dla programu naukowego, który kontynuowałby osiągnięcia Penrose’a.
sir Roger Penrose, fot. Adam Walanus
R

Roger Penrose to wybitny fizyk, matematyk i kosmolog, znany m.in. z udowodnienia twierdzenia o Osobliwościach czy stworzenia teorii twistorów, korzystający z wiedzy matematycznej i fizycznej w filozoficznej refleksji, dotyczącej przede wszystkim filozoficznych zagadnień kosmologii oraz umysłu. Celem XIV Krakowskiej Konferencji Metodologicznej prześledzenie oryginalnego wkładu sir Rogera  w rozwój wszystkich tych dyscyplin oraz wytyczenie szlaku dla programu naukowego, który kontynuowałby osiągnięcia Penrose’a. Autor „Drogi do Rzeczywistości”, Nowego umysłu cesarza”, czy „Makroświata, mikroświata i ludzkiego umysłu” był honorowym gościem konferencji. XIV Krakowska Konferencja Metodologiczna odbyła się w dniach 20-12 maj 2010 roku w Krakowie.

Uczestnicy:

• Simon Saunders (Uniwersytet w Oksfordzie) - Natural Necessity: Mathematics and Structural Realism
  • James Ladyman (Uniwersytet w Bristol) - Three Claims About Symmetries in Physics from „The Road to Reality”
  • Shahn Majid (Uniwersytet Londyński) - Quantum Born Reciprocity and the Cosmological Constant
  • Józef Życiński (UPJPII) - Plato, Penrose and Ellis: Ontological Platonism in Foundations of Mathematics
  • Roman Duda (Uwr) - Deep Roots of Mathematics
  • Bogdan Dembiński (UŚ) - Peri ideon logikos
  • Krzysztof Wójtowicz (UW) - Can Empirical Facts Become Mathematical Truths
  • Stanisław Krajewski (PAN) - Penrose’s Metalogical Argument is Unsound
  • Donald Lynden (Uniwersytet w Cambridge) - Bell – Mach’s Principle within General Relativity
  • Gordon McCabe - The Non-Unique Universe
  • Leszek Sokołowski (UJ) - On the Abuse of Gravity Theories in Cosmology
  • Wojciech Grygiel (UPJPII) - Hawking and Penrose – One Physics, Two Philosophies?

Wykład sir Rogera Penrose'a: Aeons befor the Big Bang

Sir Roger Penrose, Aeons before the Big Bang (Copernicus Center Lecture 2010)

Galeria zdjęć