XVII KKM: The Normative Mind: Dimensions of Decision-Making

26.08.2015
Podejmowanie decyzji i kierowanie się regułami z perspektywy filozoficznej, neuronaukowej i psychologicznej było tematem XVII Krakowskiej Konferencji Metodologicznej, która odbyła się w dniach 16-17 maja 2013 w Krakowie.
U
Umiejętność rozumienia reguł i kierowania się nimi lub ich odrzucania jest interesującą cechą ludzkiego umysłu. Możemy mówić o wielu rodzajach reguł – np. prawnych, moralnych, społecznych, językowych czy matematycznych. Proces podejmowania decyzji jest jednym z najważniejszych elementów procesu kierowania się (lub nie) regułami. Normatywny charakter umysłu jest przedmiotem zainteresowań psychologów, filozofów i neuronaukowców, którzy podkreślają fundamentalną rolę różnego rodzaju reguł w kształtowaniu się takich zjawisk jak moralność, prawo, język, matematyka.

Uczestnicy konferencji zastanawiali się m.in. w jaki sposób ludzki umysł pojmuje różne reguły i dlaczego potrafi się nimi kierować lub je odrzuca? Kiedy reguła lub jakieś zachowanie możemy uznać za normatywne? Co jest podstawą umysłu normatywnego – czy kierowanie się regułami ma charakter biologiczny czy psychologiczny?

XVII Krakowska Konferencja Metodologiczna odbyła się 16-17 maja 2013 w Krakowie.

Uczestnicy:
  • Bartosz Brożek (Uniwersytet Jagielloński)
  • Giuseppe Di Pellegrino (University of Bologna)
  • Bipin Indurkhya (International Institute of Information Technology, Hyderabad)
  • Peter Jones (University of Edinburgh)
  • Jan Kozłowski (Uniwersytet Jagielloński)
  • Matthew Kramer (University of Cambridge)
  • Bartłomiej Kucharzyk (Uniwersytet Jagielloński)
  • Edward Nęcka (Uniwersytet Jagielloński)
  • Antonino Rotolo (University of Bologna)
  • Magdalena Senderecka (Uniwersytet Jagielloński)
  • Szymon Wichary (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie)