XVIII KKM "The Limits of Physics and Cosmology"

26.08.2015
Tematem XVIII Krakowskiej Konferencji Metodologicznej były ograniczenia wpisane w naturę badań fizycznych i kosmologicznych. Konferencja odbyła się w dniach 8-9 maja 2014 r.
John Barrow, fot. Adam Walanus
N

Najoczywistsze ograniczenie wiąże się z samą metodą dociekań naukowych. Ujawnia się ono w trakcie prób konstrukcji (lub odkrycia) struktur matematycznych, które stanowiłyby adekwatny model świata fizycznego. W ciągu ostatnich trzech stuleci przywykliśmy do posługiwania się metodą matematyczno-emipiryczną, która okazała się bezkonkurencyjna w opisie otaczającego nas wszechświata. Ale czy istnieje zasadnicze ograniczenie tej metody, które wpisane jest w strukturę samego świata?

Innym rodzajem ograniczeń, które związane są przede wszystkim z nami jako istotami ludzkimi, są ograniczenia pojęciowe. Dwie wielkie teorie dwudziestowiecznej fizyki – ogólna teoria względności oraz mechanika kwantowa – są ze sobą niezgodne nie tylko na poziomie matematycznym, ale i pojęciowym. Przeważnie naukowcy uważają, że pogodzenie ich jest możliwe. Ale czy istnieje ograniczenie pojęciowe wpisane w nas samych, rozumianych jako części składowe świata?

Między innymi te tematy dyskutowano podczas konferencji.

Uczestnicy:

• John Barrow (University of Cambridge)
  • Marco Bersanelli (University of Milan)
  • Jiří Bičák (Charles University)
  • Mariusz Dąbrowski (Uniwersytet Szczeciński)
  • Marek Demiański (Uniwersytet Warszawski)
  • Nicolas Franco (Copernicus Center)
  • Malcolm A.H. MacCallum (Queen Mary University of London)
  • John Madore (Paris-Sud University)
  • Krzysztof Meissner (Uniwersytet Warszawski)
  • Boud Roukema (Nicolaus Copernicus University)
  • Mairi Sakellariadou (King’s College London)