Art Inkubator. Spotkania nauki ze sztuką w Sopocie – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ

Art Inkubator. Spotkania nauki ze sztuką w Sopocie

Art Inkubator zaprasza na fascynującą podróż w głąb matematycznego wszechświata. W tymczasowej siedzibie przy ul. Sobieskiego w Sopocie, od stycznia do czerwca, odbędzie się cykl wykładów i dyskusji z udziałem naukowców z polskich uczelni. Tematem spotkań będą związki nauk ścisłych z filozofią, historią i sztuką. Wstęp wolny.

Od zarania dziejów ludzie obserwują otaczający ich świat próbując go zrozumieć i opisać. Źródłem ogromnego sukcesu nauk przyrodniczych jest zastosowanie metod matematycznych. Jaki obraz świata wyłania się z tego gąszczu równań? Czy jest w nim miejsce dla sztuki i humanizmu? I dlaczego w ogóle świat daje się poznawać przy pomocy matematyki? Art Inkubator zaprasza do swojej tymczasowej siedziby przy ul. Jana Sobieskiego 26/4 na fascynującą podróż w głąb matematycznego wszechświata! Przewodnikami będą naukowcy z polskich uczelni, którzy pomogą wytropić fascynujące związki nauk ścisłych z filozofią, historią i sztuką. Po każdym wykładzie uczestnicy będą mogli wziąć udział w dyskusji z panelistami. Partnerem projektu jest Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Cykl wykładów rozpocznie wykład i dyskusja pt. „Zaproszenie do matematycznego wszechświata”, w środę, 22 stycznia o 19.00. Ciekawość i zdziwienie światem stanowią wspólny korzeń, z którego wyrosły tak nauki ścisłe jak i humanistyczne, a także sztuka, literatura i muzyka. Każdy opis czy obraz świata używa pewnego języka – w przypadku nauk ścisłych jest nim matematyka. Czy jednak matematyka jest tylko językiem? Dlaczego jest tak niesamowicie skuteczna? Czy wszechświat niematematyczny jest w ogóle możliwy? Na te i inne pytania odpowie dr Michał Eckstein fizyk i matematyk z Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zainteresowania badawcze sięgają od abstrakcyjnej algebry i geometrii nieprzemiennej po fizykę kwantową i Ogólną Teorię Względności. Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i bliski współpracownik ks. prof. Michała Hellera. Autor monografii naukowej z fizyki matematycznej i kilkunastu artykułów naukowych. Prywatnie, mąż biolożki Oli i ojciec Kingi i Pawła, amator wspinaczki w górach wysokich.

„Zbyt piękne, żeby nie było prawdziwe” to tytuł wykładu który 26 lutego wygłosi dr Tomasz Miller z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnyc Uniwersytetu Jagiellońskiego. O niektórych równaniach i teoriach fizycy mówią, że są „piękne”, że cechuje je „elegancja” lub wręcz „wewnętrzna doskonałość”. Co więcej, to właśnie poczucie estetyki często prowadziło i wciąż prowadzi teoretyków w poszukiwaniach coraz głębszych modeli rzeczywistości. Ale co to w ogóle znaczy, że jakaś teoria jest „piękna” (albo wprost przeciwnie)? Czy zmysł estetyki zawsze był dobrym przewodnikiem? Dokąd prowadzi nas obecnie? Dr Tomasz Miller, doktor, fizyk matematyczny, zgłębia struktury geometryczne leżące na pograniczu ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej, autor i współautor kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„O notacji matematycznej – historia, praktyka i ograniczenia” posłuchać będzie można w środę 25 marca. Wykład wygłosi dr habSebastian Szybka z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początek o 19.00.

W kwietniu (25.04„O strukturach matematycznych – czym są, jak istnieją i co znaczą?” opowiadać będzie dr Bartłomiej Skowron z Międzynarodowego Centrum Ontologii Formalnej na Politechnice Warszawskiej.

27 maja O roli interpretacji w fizyce, na przykładzie mechaniki kwantowej” mówić będzie dr Marcin Łobejko z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Wszystkie spotkania odbywać się będą w tymczasowej siedzibie sopockiego Art Inkubatora, przy ul. Jana Sobieskiego 26/4. Początek o 19.00. Wstęp na spotkania jest wolny.

Skip to content