Copernicus Festival: Czas – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ

Copernicus Festival: Czas

Czas jest tym, czego doświadczamy na co dzień. Mało jest czynników, które w podobnym stopniu wpływają na nasze życie. Czas porządkuje życie, sprawiając, że wspominamy przeszłość i snujemy plany na temat przyszłości. Dzięki niemu mamy świadomość przemijania i ograniczeń, jakie wiążą się z biologicznym istnieniem.

Ludzie próbują manipulować czasem od zarania dziejów. Choć wciąż pozostaje nieokiełznany, wciąż staramy się go wydłużać albo skracać – majstrować przy jego naturalnym rytmie. Paradoks polega na tym, że im więcej o wiemy o jego naturze, tym bardziej pozostajemy wobec niego bezradni. Kilka sekund potrafi zamienić się w wieczność, a dekada przeminąć w mgnieniu oka. Bo czym właściwie jest czas? Jak opisać jego bieg? Czy to jednostka stała, obiektywna w skali całego wszechświata? Czy raczej subiektywne odczucie naszych niedoskonałych umysłów? Wciąż, mimo upływu lat, nie potrafimy na gruncie fizyki stworzyć spójnej i przekonującej teorii na ten temat. Pozostaje nam więc tylko wyobraźnia. Albo literatura. 

O czasie – o tym jak go odczuwamy, o roli, jaką pełni w naukach ścisłych, a także o próbach ujęciach go w filozoficznych i literackich kontekstach, będziemy dyskutować podczas tegorocznej, jesiennej edycji Copernicus Festival. Z powodu pandemii – dla bezpieczeństwa nas wszystkich – wszystkie spotkania przenieśliśmy do internetu. Naszych gości zobaczymy i usłyszymy na festiwalowym kanale YouTube, Facebooku oraz na podcastach dostępnych na platformie Spotify. 

Naszymi gośćmi będą między innymi: 

  • Joseph LeDoux, zajmujący się ewolucyjnym i neurobiologicznym podłożem strachu;
  • duet Crazy Nauka (czyli Aleksandra i Piotr Stanisławscy), pogromcy mitów o eksploracji kosmosu;
  • Norman Davies, największy ekspert i miłośnik polskiej historii;
  • Ewa Lipska, która swoją poezją od lat próbuje uchwycić wielowymiarową naturę naszej rzeczywistości;
  • Szymon Malinowski, fizyk atmosfery i ekspert od klimatu;
  • Agata Kołodziejczyk i Matt Harasymczuk, fizyk atmosfery i ekspert od klimatu;
  • Mateusz Bartel, arcymistrz szachowy. 

Zapraszamy na www.copernicusfestival.com i na nasz kanał YouTube https://www.youtube.com/user/CopernicusCenter

Skip to content