Lamża / Pakuła: Chaos, kosmos i inne ważne słowa – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ

Lamża / Pakuła: Chaos, kosmos i inne ważne słowa

31 października zapraszamy na debatę z cyklu Art & Science z udziałem Łukasza Lamży i Mateusza Pakuły pod tytułem "Chaos, kosmos i inne ważne słowa". Spotkanie odbędzie się o godzinie 18:00 w De Revolutionibus Books&Cafe (Bracka 14)

Zapraszamy na debatę z cyklu Art & Science z udziałem Łukasza Lamży i Mateusza Pakuły

★★★ Są w kulturze europejskiej słowa, najczęściej pochodzące z greki i łaciny, które obrosły tak wielką ilością skojarzeń i kontekstów, że stanowią opowieści same w sobie. Język nigdy nie ustaje w swej ewolucji, a dziś jednym z dużych bodźców do jego rozwoju jest nauka. Niektóre pojęcia o długiej historii filozoficznej zostały przejęte przez naukowców – jak „chaos”, „kosmos”, „atom” czy „materia”. Czy słowo da się jednak zawłaszczyć?

★ Łukasz Lamża – filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne”. Autor książek, m.in.: „Przekrój przez Wszechświat” i „Wszechświat krok po kroku”.

★ Mateusz Pakuła – dramatopisarz, dramaturg, reżyser. Absolwent AST (PWST) w Krakowie. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (Smutki tropików) oraz trzykrotny finalista tego Konkursu. Finalista „Talentów Trójki”, nominowany do nagrody TVP Kultura „Gwarancje Kultury”. Wydał pięć książek z dramatami: Wieloryb The Globe, zbiór Panoptikos, dyptyk Na końcu łańcucha, Kowboj Parówka i trzy inne sztuki oraz Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Skip to content