No to pięknie – warsztaty w Muzeum Narodowym w Krakowie – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ

No to pięknie – warsztaty w Muzeum Narodowym w Krakowie

Jak rozumieć sztukę współczesną? Dlaczego walory estetyczne niektórych prac doceniamy niezależnie od epoki? Czy pojęcie piękna jest nam jeszcze potrzebne? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów “No to pięknie”, które odbywać się będą na żywo w Muzeum Narodowym w Krakowie. Podczas warsztatów poznamy tajniki interpretacji dzieł sztuki a także zobaczymy ich tematykę i twórców w szerszym kontekście. Każdy z warsztatów to inna opowieść i nowa przygoda wśród znanych nam dzieł i obrazów.

 

  • Warsztaty są przeznaczone dla młodzieży, studentów i dorosłych 
  • Limit miejsc na warsztacie to 20 osób przyjmowanych wg. kolejności zgłoszeń
  • Wstęp do muzeum jak i same warsztaty są całkowicie bezpłatne
  • Można zapisać się na tylko jeden warsztat, można też zapisać się na wszystkie
  • Rejestracja na warsztaty: https://bit.ly/3yldYDQ

 

25 października 16:30 – 17:45

Sala: Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego

  1. 3 Maja 1, Kraków

Kierunki i tendencje w polskiej sztuce XX wieku

Rozwijająca się po II wojnie światowej sztuka obrała wiele kierunków, a ich terminologia i istota potrafią wprawiać nas w nielada zakłopotanie. W trakcie warsztatów wyjaśniamy takie pojęcia jak: malarstwo materii, taszyzm, ambalaż, instalacja, happening, performance. Przekonamy się w jaki sposób artyści przemawiają do odbiorcy poprzez linie, plamy, fakturę, światłocień.

 

8 listopada 16:30 – 17:45

Sala: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego

Sukiennice, Rynek Główny 3, Kraków

Kompozycyjne triki

Czy istnieje “przepis” na udane dzieło sztuki? Każde z nich charakteryzuje się pewnym układem – od złotego podziału po wizualne triki stosowane w kompozycji. W trakcie zajęć przeanalizujemy zasady, następnie odnajdziemy je na wybranych dziełach zgromadzonych w przestrzeni Galerii. Podsumowaniem warsztatów będzie wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce, co z pewnością przydadzą się w codziennym fotografowaniu rzeczywistości. Weźcie ze sobą aparaty i telefony!

 

15 listopada 16:30 – 17:45

Sala: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego

Sukiennice, Rynek Główny 3, Kraków

Jak czytać sztukę? 

Po co właściwie tworzone są dzieła? Jaki mają wyrazić nastrój, temat czy przekaz – a przede wszystkim, jak to odczytać? Podczas zajęć przeanalizujemy popularne tematy poruszane przez artystów na przestrzeni XX wieku, nauczymy się jak je rozpoznawać i interpretować. Zobaczymy, co zwraca naszą uwagę na pierwszy rzut oka, a potem poddamy analizie ekspresję, symbolikę i nastrój tych elementów.

 

22 listopada 16:30 – 17:45

Sala: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego

Sukiennice, Rynek Główny 3, Kraków

Czy sztuka musi być piękna?

Zachwyt, piękno, oszołomienie to słowa, które towarzyszą nam w interpretowaniu dzieł – czy jednak dla każdego znaczą to samo? Podczas zajęć zbudujemy własny słownik pojęć  estetycznych i zastanowimy się nad doświadczeniem pierwszego wrażenia. Jak artyści wykorzystują naszą wrażliwość i przyciągają uwagę? Sprawdzimy w praktyce, korzystając z dzieł otaczających nas w Galerii Sztuki Polskiej.

 

29 listopada 16:30 – 17:45

Sala: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego

Sukiennice, Rynek Główny 3, Kraków

Wizualna forma mówienia o rzeczach ważnych

Co powoduje niechęć do współczesnej sztuki? Dlaczego sztukę dawną rozumiemy niemal od razu, a ta aktualna sprawia nam trudności? Patrzymy, ale nie widzimy. Oglądamy, ale nie dostrzegamy. Kluczem jest zobaczenie czegoś więcej niż sam obraz i odnalezienie jego przekazu w kontekście społecznym i kulturowym. Na zajęciach posłużymy się metodami interpretacyjnymi F. Tildena aby spojrzeć na sztukę w jak najszerszym spektrum.

 

Prowadzenie:

Barbara Łepkowska – historyk sztuki UJ, absolwentka edukacji artystycznej ASP w Krakowie, animatorka kultury, edukatorka muzealna, przewodnik, grafik komputerowy, fotograf, autorka wielu projektów i materiałów edukacyjnych dotyczących dziedzictwa kulturowego. Współtworzy Fundację Plenerownia. W 2014 r. uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Skip to content