Nauka czytania – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ

Nauka czytania

Nauka Czytania to projekt pokazujący wątki popularnonaukowe w znanej literaturze dziecięcej. Dedykowane dla najmłodszych odbiorców zajęcia i materiały wideo pokazują, że nauka jest wszędzie, gdzie tylko sięgniemy a niekonwencjonalne spojrzenie na klasyczne lektury, może zainspirować do lepszego poznania otaczającego nas świata. “Nauka Czytania” jest także jednym ze stałych pasm programowych popularnonaukowego festiwalu “Copernicus Festival”, w ramach którego odbywa się pięć lekcji dla dzieci.

Projekt

„Nauka Czytania” to cykl specjalnych lekcji dla dzieci (uczniów szkół podstawowych w klasach 1-8), którego celem jest ukazanie wątków naukowych w klasycznych lekturach szkolnych i książkach dla dzieci. Celem projektu jest promocja czytelnictwa i nauki dzięki lekcjom prowadzonym m.in. przez fizyków, psychologów, kognitywistów i filozofów, którzy w oparciu o literaturę dla dzieci inspirują uczniów do niekonwencjonalnego, głębszego odczytywania znanych książek. Przykładowo, podczas lekcji na podstawie „Alicji w Krainie Czarów” dzieci poznają zasady logiki i wynikania a na podstawie “80 dni dookoła świata” poznają strefy czasowe i podstawy ich funkcjonowania. Pasmo „Nauki Czytania” jest również jednym z pasm programu “Copernicus Festival” – popularnonaukowego festiwalu, który co roku gromadzi tysiące pasjonatów nauki i kultury. Do tej pory “Nauka Czytania” odbywała się zarówno stacjonarnie – w krakowskich szkołach i placówkach oświaty – jak i wirtualnie, poprzez dedykowane mini-wykłady dla dzieci, publikowane na naszym kanale YouTube.

Dofinansowanie

Projekt “Nauka Czytania” uzyskał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu “Promocja Czytelnictwa” w poszczególnych latach:

2019 – Dofinansowano 7 800,00 PLN ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2018 – Dofinansowano 12 250,00 PLN ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2017 – Dofinansowano 22 500,00 PLN ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2016 – Dofinansowano 20 400,00 PLN ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2015 – Dofinansowano 5 100,00 PLN ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Skip to content