Roma Analytica: o starożytnej propagandzie – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ

Roma Analytica: o starożytnej propagandzie

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Kamila Kopija "Roma Analytica: o starożytnej propagandzie" we wtorek 15 października o godzinie 18:00 w De Revolutionibus Books & Cafe przy ul Brackiej 14

Skandal Cambridge Analytica pokazał nam, jak dzisiejsi politycy dzięki mediom społecznościowym trafiają do odpowiednich odbiorców ze skrojonym na ich miarę przekazem, żeby przekonać ich do swoich racji.
Czy podobne techniki targetowania stosowali również starożytni Rzymianie, którzy przez wielu uważani są za ówczesnych mistrzów propagandy?
Dogłębna analiza zachowanych do dziś mów politycznych, ale także znalezisk monet, które również były nośnikami haseł propagandowych, wskazują, że tak. Wygląda na to, że rzymscy politycy, a później cesarze przynajmniej czasami stosowali targetowanie geograficzne i społeczne.

Kamil Kopij jest doktorem archeologii, pracuje w Zakładzie Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii UJ. Zajmuje się badaniem propagandy politycznej i kreowaniem wizerunku w starożytnym Rzymie, numizmatyką rzymską oraz archeoakustyką. Redaktor portalu www.madreksiazki.org.

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2016-2019″.

Skip to content