Szkolenie z popularyzacji nauki oraz spotkanie z dziennikarzami, czyli Rzecznicy Nauki w Centrum Kopernika! – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ

W dniu 23 listopada odbyło się szkolenie dla badaczy i badaczek Uniwersytetu Jagiellońskiego z zakresu popularyzacji nauki w mediach. Zdobyte umiejętności naukowcy mogli sprawdzić w praktyce podczas spotkania z dziennikarzami w formule "speed datingu".

W ubiegły czwartek odbyło się spotkanie przedstawicieli środowiska naukowego i dziennikarskiego, którzy z pasją odnoszą się do popularyzacji nauki w ramach projektu Rzecznicy Nauki 2023. Projekt Rzecznicy Nauki służy
inicjowaniu i wzmacnianiu współpracy pomiędzy naukowcami i dziennikarzami. Jego kluczowe
momenty to spotkania przedstawicieli obu środowisk w formule szybkich randek. Efekty to
wzmocnienie sojuszu na rzecz krytycznego myślenia oraz liczne publikacje w wielu ważnych tytułach
polskich mediów.

Naukowcy wzięli udział w bezpłatnym szkoleniu ARS MOLLIS z zakresu umiejętności miękkich w
komunikacji naukowej. Po szkoleniu z popularyzowania nauki, uczestnicy wykorzystali nabyte umiejętności w praktyce podczas randek z dziennikarzami przeprowadzonych w formule speed datingu. Zaproszeni dziennikarze zostali poproszeni o przekazanie swoich sugestii i opinii dotyczących tego, jak powinien wyglądać dobrze przygotowany materiał popularnonaukowy albo wypowiedź w tym charakterze.