XXVI Krakowska Konferencja Metodologiczna. Teologia ewolucyjna: narzędzia – problemy – hipotezy – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ

Tegoroczna edycja Krakowskiej Konferencji Metodologicznej poświęcona jest nowopowstającej dziedzinie teologii, znanej jako teologia ewolucyjna. Dziedzina ta skupia się w szczególności na oparciu refleksji teologicznej na ewolucyjnym (dynamicznym) obrazie świata, w którym pochodzenie i wzrost złożoności we wszechświecie wyjaśniane są wyłącznie przez działanie sił naturalnych. Zapraszamy między 9-10 maja do Polskiej Akademii Umiejętności

W odniesieniu do pochodzenia życia, a zwłaszcza gatunku ludzkiego, te działania realizują się poprzez mechanizmy ewolucji darwinowskiej połączonej z genetyką i teorią układów dyssypatywnych. Taki zwrot w rozumieniu struktury i dynamiki wszechświata stawia przed klasyczną doktryną teologiczną, opartą na przednaukowym statycznym obrazie świata, znaczne wyzwania. Podczas gdy do tej pory dużo uwagi poświęcono ogólnej ocenie, jak obraz ewolucyjny wpłynie na teologię, wiele nowych i głębokich kwestii pojawia się, gdy wyniki nauk kognitywnych są brane pod uwagę w antropologii teologicznej. Nie ma wątpliwości, że to nowy wymiar dialogu między nauką a teologią. W trakcie konferencji chcemy skupić się przede wszystkim na aspektach metodologicznych teologii ewolucyjnej, zadając pytanie, na jakich podstawach obraz świata staje się zmienną teologiczną i jak teologia korzysta z zabiegów, które mogą sugerować zmianę wielu z jej obecnych sformułowań. Następnie chcemy rozważyć wpływ ewolucyjnego obrazu świata na szeroki zakres doktryn teologicznych, takich jak obraz Boga, stworzenie, grzech pierworodny, zło, eschatologia i wiele innych. Mamy nadzieję, że konferencja pokaże interdyscyplinarny charakter teologii i wzmocni jej wiarygodność we współczesnej kulturze.

Organizatorzy:

Katedra Filozofii Boga, Filozofii Religii i Psychologii Religii, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Katedra Filozofii Przyrody, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie