Artykuł Mateusza Hohola i kolegów w Scientific Reports – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ

Artykuł Mateusza Hohola i kolegów w Scientific Reports

Badanie dotyczy psychologicznych podstaw zdolności matematycznych.

W prestiżowym czasopiśmie Scientific Reports (Nature Research Group) ukazał się artykuł autorstwa pracowników Centrum Kopernika UJ: dr. Mateusza Hohola i prof. Bartosza Brożka oraz współpracowników Centrum: prof. Klausa Willmesa (Uniwersytet RWTH w Aachen), prof. Hansa-Christopha Nuerka (Uniwerystet w Tybindze), prof. Edwarda Nęcka (Instytut Psychologii UJ) oraz dr. Krzysztofa Cipory (Uniwersytet w Loughborough).

Artykuł opisuje przeprowadzone przez nich badanie psychologiczne, dotyczące związku elementarnego przetwarzania liczb przez umysł i ekspertywności matematycznej oraz spójności kognitywnej teorii „systemu liczbeczności przybliżonych (ang. approximate number system), zwanej również teorią „zmysłu numerycznego” (ang. the number sense).

Artykuł znajduje się w otwartym dostępie na stronie internetowej czasopisma.

Dane bibliograficzne:

Hohol, M., Willmes, K., Nęcka, E., Brożek, B., Nuerk, H.-C., & Cipora, K. (2020). Professional mathematicians do not differ from others in the symbolic numerical distance and size effects, Scientific Reports, 10(11531). https://doi.org/10.1038/s41598-020-68202-z