Małopolska Noc Naukowców w Centrum Kopernika – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ

Małopolska Noc Naukowców w Centrum Kopernika

20:00

De Revolutionibus Books & Cafe, Bracka 14

Już 27 września zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców! W Centrum Kopernika przygotowaliśmy dla Państwa serię wykładów popularno-naukowych, które przybliżą tematykę tworzenia kultury przez zwierzęta, obserwacji czarnych dziur oraz działania elektrowni jądrowych.

20:00 Łukasz Lamża „Co się stało w Czarnobylu, a co w Fukushimie”
Od powstania pierwszego reaktora jądrowego w 1942 roku na świecie doszło do nieco ponad 100 poważnych incydentów związanych z energetyką jądrowa. Tylko dwa z nich osiągnęły poziom 7 w Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych i Radiologicznych INES – katastrofa w Czarnobylu i awaria w Fukushimie. Wychodząc od tych dwóch słynnych przypadków, zejdziemy w dół drabiny INES, aby przyjrzeć się po kolei wszystkiemu, co może pójść źle w elektrowni jądrowej.
21:00 Łukasz Kwiatek “Czy zwierzęta tworzą kulturę?
Małpy małpują inne małpy w używaniu narzędzi, ptaki i wieloryby uczą się od siebie nowych pieśni, delfiny nadają sobie imiona, nawet u niektórych gatunków ryb koralowych istnieją różne tradycje wyboru miejsc miłosnych schadzek. Czy to wszystko znaczy, że także zwierzęta tworzą kulturę? Czy mechanizmy przekazu kulturowego u ludzi i zwierząt są identyczne? Czy szympansom uda się wyjść z ich „epoki kamienia” i zbudować cywilizację?
22:00 Tomasz Miller „Fantastyczne czarne dziury i jak je zobaczyć”
Są we wszechświecie obiekty zbudowane wyłącznie z czasu i przestrzeni, w których czas dosłownie się kończy, a pusta przestrzeń staje się pułapką bez wyjścia. Czarne dziury – czym są, a czym nie są? Jak powstają? Skąd wiemy, po przeszło stu latach od ich „odkrycia” w matematycznych równaniach ogólnej teorii względności, że faktycznie istnieją?

Wykłady są finansowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2016-2019.
Skip to content