Wielkie Pytania w Krakowie: Piotr Winkielman – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ

Wielkie Pytania w Krakowie: Piotr Winkielman

Bracka 12, Sala Audytoryjna Wydział Prawa i Administracji

Zapraszamy na wykład Profesora Piotra Winkielmana pt. "Ucieleśniony język emocji. Jak umysł radzi sobie z uczuciami?" w ramach projektu Wielkie Pytania w Krakowie. Wykład odbędzie się 22 listopada o godzinie 18:00 przy ul. Brackiej 12

★ ★ Jak emocje – na przykład gniew czy radość – wpływają na nasze poznanie?
★ ★ Czy emocje są czymś irracjonalnym?
★ ★ W jaki sposób ucieleśniony jest nasz język?

Ciało odgrywa fundamentalną rolę w naszym poznawaniu świata.

★ ★ Dychotomia między „czystym”, abstrakcyjnym, zimnym poznaniem, a fizycznym i ograniczonym ciałem straciła ostatnio na popularności wśród psychologów i kognitywistów. Twierdzą oni, że gdyby umysł nie opierał się na cielesności, nie byłoby emocji i wielu procesów poznawczych oraz relacji społecznych. Ostatnie badania pokazują też, że umysł nie jest „niewolnikiem” ciała, lecz że współpracuje z nim, byśmy mogli rozumieć świat i w nim działać.

★ ★ Podczas wykładu Profesor Piotr Winkielman opowie o badaniach, które pokazują, w jaki sposób ucieleśniony umysł pozwala nam rozumieć bodźce społeczne i emocjonalne, podejmować decyzje finansowe i moralne, a także jak utrata związku z ciałem utrudnia życie społeczne. Nie zabraknie też czasu na wyjaśnienie, jak ważne dla współpracy ciała i umysłu są język oraz świadomość – dzięki nim nasza cielesność wchodzi w kreatywny dialog z kulturą, pomagając przełamać ograniczenia zarówno ducha, jak i materii.

Po wykładzie zapraszamy na wernisaż prac Michała Bratko:

Partnerzy:
Wodociągi Miasta Krakowa – W Krakowie dobra woda prosto z kranu
Platforma Badań Artystycznych
Cafe Nauka
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2016-2019